Skutočne zdravá škola
22.03.2022 20:30Skutočne zdravá škola je bezplatný a komplexný program kvalitného a udržateľného stravovania a neformálneho vzdelávania o jedle a výžive pre materské, základné a stredné školy, ktorý pomáhá v rozvoji kultúry zdravého stravovania a učí žiakov, odkiaľ jedlo pochádza, ako vzniká, ako vplýva na náš organizmus, ale aj to, ako ovplyvňuje svet, v ktorom žijeme.
Zároveň prostredníctvom nášho programu pomáhame dostať kvalitné, čerstvé a sezónne produkty od domácich výrobcov a pestovateľov do slovenských škôl a školských jedální.
SZŠ je občianska iniciatíva, ktorá nepresadzuje žiadny konkrétny štýl stravovania či diéty, na jej opis nám stačia tri slová
LOKÁLNE-SEZÓNNE-ZDRAVO.
Ide o stravovanie z lokálnych, kvalitných a čerstvých surovín. Deti so špeciálnymi stravovacími potrebami si tiež nájdu chutné a plnohodnotné alternatívy jedál. SZŠ sa nevenuje len stravovaniu, ale rieši komplexne dôležité oblasti týkajúce sa nás, ako populácie : kultúra stravovania, ekológia, udržateľnosť.
zdravá škola=zdravé deti=zdravá generácia
Aktivity, ktoré so sebou prináša
-spoločne začleňujeme tému stravovania, jedla a udržateľnosti do vyučovania
-uskutočňujú sa výlety na miestne, lokálne farmy, z ktorých sa dodávajú potraviny do našej školskej jedálne
-organizujú sa farmárske trhy a komunitné aktivity či kurzy varenia pre žiakov a rodičov
-je vytvorená školská záhrada, kde sa pestuje vlastné ovocie, zelenina a bylinky v rámci pestovateľského a pracovného vyučovania
Výhody
-zlepšuje stravovanie detí, čo vedie k lepšiemu zdraviu, výsledkom a správaniu
-rozvíja pozitívne schopnosti a návyky, ktoré budú deti a mladí ľudia potrebovať k zdravému a úspešnému životu napr. praktické zručnosti - varenie, pestovanie, výber vhodných potravín.
Čo spolu s pomocou SZŠ dokážeme?
Podporíme systém udržateľného stravovania prostredníctvom vzdelávacích programov, zameraných na pochopenie vzťahu medzi jedlom, kultúrou, zdravím a životným prostredím.
Podporíme lokálnych pestovateľov, chovateľov, farmárov.
Ciele programu Skutočne zdravá škola
-
zdravé deti
-
potravinovo gramotní ľudia
-
aktívne miestne spoločenstvá
-
udržateľné hospodárstvo
-
zdravé životné prostredie
Viac o programe Skutočne zdravá škola sa dozviete na webstránke
https://www.skutocnezdravaskola.sk/
-
Spoločne EKO
11.03.2022 17:14Projekt „Spoločne EKO“, ktorý inicioval starosta mestskej časti Petržalka Ján Hrčka, sa zameriava na posilnenie osvety v oblasti trvalo udržateľného rozvoja na pôde materských škôl.Projekt „Spoločne EKO“ je prioritne zameraný na vzdelávanie a podporu učiteľov, aby tak získali kompetencie na vyučovanie v oblasti trvalo udržateľného rozvoja.Ambíciou je dosiahnuť 100-percentnú úspešnosť naplnenia vytýčených EKO cieľov. Materské školy si určili nasledovné:
1.Recyklácia: papier, plast (aj v triedach)
2.Tri razy do roka zhromaždiť a vyzbierať odpad
(elektrický odpad, sklo, batérie, zubné kefky, tonery …)
3.Zóny bez jednorazových plastových fliaš
4.Aspoň jeden vyvýšený záhon
5.Oáza pre vtáky a hmyz
6.Zber dažďovej vodyZeleninkové šialenstvo
11.03.2022 17:13Program zdravého životného štýlu je zameraný na pochopenie významu slova „ZDRAVIE“ a vyzdvihnutie dôležitosti a schopnosti starať sa o svoje vlastné zdravie už v rannom veku. Vedie deti k samostatnosti, vedomej pomoci kamarátom, ku komunikácií, tvorivosti, vôľovej sebakontrole s pozitívnym postojom k správnym stravovacím návykom. Celoročný preventívny program sa plnohodnotne zameriava rozvíjať u detí nové pracovné a hygienické návyky, ale aj motorické zručnosti. Deti si samé umývajú zeleninu, čistia, učia sa krájaniu, ochutnávajú a tým je pre ne najsilnejším zážitkom už samotná obohacujúca, zážitková, kuchárska činnosť. Jeden od druhého odpozorujú, pomáhajú si, vytvárajú si pozitívny vzťah k jedlu pod dozorom zaškolenej lektorky - pani učiteľky. Opakovaná zážitkovo-edukatívna aktivita v priebehu celého dňa im umožnuje vytvárať si nové zručnosti a overovať si už naučené vedomosti. Systematickosť projektu má pozitívny prínos nie len na správanie a zmenu postojov dieťaťa k stravovaniu, ale i na celú rodinu. Našim cieľom je vytvoriť premostenie medzi škôlkou, dieťaťom, rodičom a tak spoločne pozitívne ovplyvniť zdravé stravovacie návyky dieťaťa, ale i celej rodiny a spoločnosti. Projekt “ZELENINKOVÉ Šialenstvo” prebieha jeden deň v týždni v materskej škole, od septembra do júna a končí zeleninkovou oslavou a preberaním diplomu. Počas školského roka deti spoznajú 40 až 45 druhov zeleniny formou zážitkového vzdelávania. Takto si vytvárajú zdravé stravovacie návyky a pozitívny vzťah k zelenine na celý život. ZELENINKOVÉ ŠIALENSTVO je krásnym, hravým, zážitkovým projektom, podporujúci prevenciu detskej obezity pre každú škôlku.
Viac o programe Zeleninkove šialenstvo sa dozviete na webstránke
https://zeleninkovesialenstvo.sk/Zippyho Kamaráti
11.03.2022 17:16Program zlepšuje schopnosť malých detí vyrovnať sa s ťažkosťami, rozvíja sociálne zručnosti detí, asertivitu a pripravuje deti na pomoc iným ľuďom s ťažkosťami.Program podporuje emocionálne zdravie všetkých malých detí. Je realizovaný v školách a škôlkach, počas 24 týždňov, s jednou lekciou týždenne.
Deti sa počas programu naučia:- Ako identifikovať svoje pocity a hovoriť o nich
- Ako vyjadriť, čo chcú povedať
- Ako pozorne načúvať
- Ako požiadať o pomoc
- Ako vytvárať a udržiavať priateľstvá
- Ako sa vyrovnať s osamelosťou a odmietnutím
- Ako sa ospravedlniť
- Ako sa vyrovnať so zmenou a stratou, vrátane úmrtia
- Ako pomáhať druhým
Viac o programe Zippyho kamaráti sa dozviete na webstránke
http://dusevnezdravie.sk/program-zippyho-kamarati/Zbierame použité batérie so Šmudlom
11.03.2022 17:17Cieľom projektu „Zbierame použité batérie so Šmudlom“ je hravou a zážitkovou formou vzdelávať deti predškolského veku v oblasti správneho triedenia odpadov.
Projekt sa skladá z dvoch vzájomne prepojených častí. V rámci ekovýchovy sa deti spolu s kamarátom Šmudlom naučia správne triediť odpady a dozvedia sa, prečo nemôžu vyhadzovať staré batérie do obyčajného smetného koša alebo voľne do prírody. Svoje vedomosti si overia aj v praxi pri zbere batérií do papierových krabičiek, tzv. B-boxov.
Za nazbieranie 200 kg batérií získame kúzelnícke vystúpenie a po nazbieraní ďalších 200 kg batérií získame odmenu 100 eur pre našu MŠ. Hlavnou motiváciou však pre nás je účasť na separácii nebezpečného odpadu a znižovanie jeho podielu v zmiešanom komunálnom odpade.