• O NAŠEJ MAERSKEJ ŠKOLE

• Materská škola na Lachovej ulici 31 bola zriadená 28. apríla 1978 a historicky patrí k najstarším materským školám Mestskej časti Petržalka. Sídli v časti Starý Háj v blízkosti Chorvátskeho ramena. V súčasnosti ju navštevuje v 5. triedach 114 detí.

Ciele materskej školy vychádzajú zo všeobecných cieľov predprimárneho vzdelávania, to znamená, aby sme deti v rámci ich predpokladov priviedli po fyzickej, psychickej a emocionálnej stránke k bezproblémovému prechodu k ďalšiemu vzdelávaniu.  Na konci predprimárneho vzdelávania by malo byť dieťa pripravené na ďalší rozvoj a učenie sa, malo by byť schopné využívať svoje vedomosti a schopnosti vo svoj prospech, a byť pripravené na život v novej spoločenskej komunite.

Zameranie našej materskej školy vyplýva zo Školského vzdelávacieho programu „Veselo a zdravo“, ktorého hlavnou myšlienkou je „Dosiahnuť zdravie vlastným úsilím“. Týka sa to všetkých návykov súvisiacich so zdravým životným štýlom. Snažíme sa vychovávať deti k zdravému spôsobu života, poskytovať im vedomosti a informácie tak, aby sami mohli rozhodovať o svojom zdraví a tým niesli za to zodpovednosť.

Naša materská škola sa pýši titulom „Zeleninková škôlka“. Celoročne systematicky formou zážitkového učenia napĺňame spolu s deťmi ciele preventívneho programu Zeleninkové šialenstvo“, ktorý je zameraný na pochopenie významu slova zdravie, deti vedie k samostatnosti, vzájomnej pomoci, komunikácii, tvorivosti, sebakontrole s pozitívnym postojom k správnym stravovacím návykom. Prepojenosť témy zdravia a zdravého životného štýlu úzko súvisí s prostredím, v ktorom žijeme. To nám poskytuje možnosť zamerať sa na životné prostredie, jeho ochranu a na elementárnej úrovni rozvíjať environmentálne cítenie našich detí. Počas pobytu v materskej škole sa naše deti stávajú záhradkármi, osvojujú si pracovné návyky súvisiace so starostlivosťou a pestovaním rastlín a plodín. Každá trieda má vlastný vyvýšený pestovateľský záhon, o ktorý sa spoločne starajú.

Postupnou revitalizáciou školského dvora sa nám podarilo osadiť niekoľko statických hracích prvkov a športového náčinia, vďaka ktorým si deti denne osvojujú a precvičujú základné lokomočné zručnosti. Altánky nám slúžia na edukáciu v prírode, na čerstvom vzduchu. Postupne sa nám podarilo vybudovať tzv. Škôlkarsky integrovaný záchranný systém. Deti vzdelávame v oblasti ochrany zdravia, poskytovania prvej pomoci... Na učenie hrou nám slúžia naše statické autá Sanitka, Hasiči, Polícia a Letecký záchranári. Vďaka tomu deťom vieme priblížiť povolania, ktoré sú spoločensky nesmierne dôležité. Digitálne technológie už dávno nie sú fenoménom doby, vďaka moderným technológiám vo vzdelávaní si naše deti osvojujú základy digitálnej gramotnosti. Každý deň pobytu detí v našej materskej škole im vytvárame podnetné a príjemné prostredie, ktoré im umožňuje rozvíjať ich poznanie, talent, tvorivosť...