• Skutočne zdravá škola

• 22.03.2022 20:30
      • Skutočne zdravá škola je bezplatný a komplexný program kvalitného a udržateľného stravovania a neformálneho vzdelávania o jedle a výžive pre materské, základné a stredné školy, ktorý pomáhá v rozvoji kultúry zdravého stravovania a učí žiakov, odkiaľ jedlo pochádza, ako vzniká, ako vplýva na náš organizmus, ale aj to, ako ovplyvňuje svet, v ktorom žijeme.

Zároveň prostredníctvom nášho programu pomáhame dostať kvalitné, čerstvé a sezónne produkty od domácich výrobcov a pestovateľov do slovenských škôl a školských jedální.

SZŠ je občianska iniciatíva, ktorá nepresadzuje žiadny konkrétny štýl stravovania či diéty, na jej opis nám stačia tri slová

LOKÁLNE-SEZÓNNE-ZDRAVO.

Ide o stravovanie z lokálnych, kvalitných a čerstvých surovín. Deti so špeciálnymi stravovacími potrebami si tiež nájdu chutné a plnohodnotné alternatívy jedál. SZŠ sa nevenuje len stravovaniu, ale rieši komplexne dôležité oblasti týkajúce sa nás, ako populácie : kultúra stravovania, ekológia, udržateľnosť.

zdravá škola=zdravé deti=zdravá generácia

Aktivity, ktoré so sebou prináša

-spoločne začleňujeme tému stravovania, jedla a udržateľnosti do vyučovania

-uskutočňujú sa výlety na miestne, lokálne farmy, z ktorých sa dodávajú potraviny do našej školskej jedálne

-organizujú sa farmárske trhy a komunitné aktivity či kurzy varenia pre žiakov a rodičov

-je vytvorená školská záhrada, kde sa pestuje vlastné ovocie, zelenina a bylinky v rámci pestovateľského a pracovného vyučovania

Výhody

-zlepšuje stravovanie detí, čo vedie k lepšiemu zdraviu, výsledkom a správaniu

-rozvíja pozitívne schopnosti a návyky, ktoré budú deti a mladí ľudia potrebovať k zdravému a úspešnému životu napr. praktické zručnosti - varenie, pestovanie, výber vhodných potravín.

Čo spolu s pomocou SZŠ dokážeme?

Podporíme systém udržateľného stravovania prostredníctvom vzdelávacích programov, zameraných na pochopenie vzťahu medzi jedlom, kultúrou, zdravím a životným prostredím.

Podporíme lokálnych pestovateľov, chovateľov, farmárov.

Ciele programu Skutočne zdravá škola

• zdravé deti

• potravinovo gramotní ľudia

• aktívne miestne spoločenstvá